czwartek, 9 sierpnia 2012

Kwiat marchwi

Pocztówki artystyczne KORT (5 szt. za 10 zł w IKEA) przedstawiające kwiaty ogrodowe, ujęły mnie swą subtelną urodą, delikatnymi kolorami, emanującym ciepłem letniego, pogodnego przedpołudnia.
Sposób przedstawienia kwiatów na owych pocztówkach zainspirował mnie do sfotografowania ulubionych roślin łąkowych (najczęściej określanych mianem chwastów, ewentualnie ziół), z których do tej pory z upodobaniem robiłam mniejsze, bądź większe bukiety do wazonu.
Polubiłam fotografowanie, nie zrażam się tym, że mam więcej zacięcia niż umiejętności i, już mocno przestarzały aparat.
Jedną z bardziej dekoracyjnych, efektownych i lubianych przeze mnie roślin, jest kwiat marchwi zwyczajnej. Już od dawna zrywałam te rośliny by postawić je w prostym przeźroczystym wazonie (np. Blomster, IKEA) po kilka egzemplarzy (1-4), najchętniej w różnych fazach rozwoju. Te urokliwe kompozycje przykuwają wzrok prostotą i symetrią baldachów i listków. Zaletą marchwi zwyczajnej i wielu innych roślin łąkowych jest też to, że w wazonie wytrzymuje nawet 2 tygodnie.
Niezdarnie próbowałam uchwycić tę eteryczną urodę:

Rozwijający się kwiat marchwi zwyczajnej
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajna
Marchew zwyczajną, od której pochodzi forma uprawna, najłatwiej rozpoznać po liściach (podobnych do naci marchewki oraz po tym, że na środku kwiatu, a właściwie baldachu złożonego z wielu małych kwiatków, znajduje się jeden czarnopurpurowy kwiat.
Co prawda, dotąd nigdy nie spotkałam, ale dowiedziałam się, że na liściach marchwi zwyczajnej żerują gąsienice PAZIA KRÓLOWEJ (zielone w poprzeczne czarno - czerwone pasy), najbardziej zagrożonego gatunku wśród dużych motyli.
To ci dopiero, marchew nie całkiem zwyczajna!
 
Marchew zwyczajna


Myślę, że sporo znacznie lepszych zdjęć (wykonanych dużo lepszym aparatem), nie tylko kwiatów marchwi, ale i innych roślin, można zobaczyć na moim fotoblogu "Chwile zaChwycone

kwiaty łąkowe, marchew zwyczajna, białe kwiaty na łące, paź królowej roślina żywicielska,


1 komentarz:

  1. Fotografie są świetne Aniu:); nie doceniasz siebie, potrafisz uchwycić "chwilę" a to nie łatwe:)!!!

    OdpowiedzUsuń