wtorek, 4 września 2012

Fartuch do pary

W takim fartuchu ego mężczyzny nie zostanie nadwyrężone

Koszula męska zainspirowała mnie do wykonania fartucha kuchennego. Jest on adresowany dla faceta; uszyty "szorstko", tak jakby on sam niemal był jego wykonawcą. Po prostu - "zdjął z grzbietu" koszulę (tu: wyjął z szafy jedną z tych od dawna nieużywanych, za to z dobrego, miłego w dotyku materiału), odciął niepotrzebne fragmenty i naprędce sklecił fartuch, wykorzystując wszelkie sposobności, by jak najmniej szyć.  

Pomoc mężczyzny w kuchni lub samodzielne samcze popisy kulinarne, są wysoce pożądanym zjawiskiem. Występują one jednak irytująco rzadko. Dlaczego? Jest na to dziecinnie prosta odpowiedź: bo chłop potrzebuje fartucha !  
A w  kuchni zwykle wisi jeden fartuch, czasem dwa. I oba są damskie ... Co ten biedny facet ma założyć ???
Nie może to być fartuszek w kwiatki czy  serduszka, fartuszek za mały (bo damski), śmiesznie wyglądający na  mężczyźnie, który nawet w kuchni chciałby czuć się jak macho. Żenujące są również fartuchy męskie dostępne w handlu czy w internecie: umięśniony tors plus genitalia, kostium Supermana, w najlepszym razie fartuch bezpłciowy, tyle że w większym rozmiarze. 
Uważam, że takie fartuchy ośmieszają faceta, odbierają mu poczucie godności i pewności siebie, insynuują, że jest tylko dużym chłopcem, dzieckiem, męską niedojdą, że zbabiał, albo jest gejem, a przynajmniej - powinien być obiektem dwuznacznych żarcików.
A przecież wielu mężczyzn chce i lubi kręcić się po kuchni, upichcić coś po swojemu (nie tylko dla siebie). Jest mnóstwo prostych przepisów na przygotowanie smakowitych przekąsek czy potraw, których wykonania niejeden by się podjął.
Lecz ego mężczyzny w kuchni jako człowieka, nie może ponieść najmniejszego uszczerbku. Ego faceta w kuchni musi zostać mile połechtane, ot co !

Kierując się tymi przesłankami stworzyłam projekt fartucha godnego mężczyzny.
Dlaczego jest MĘSKI ? Już mówię:
  • uszyty z męskiej koszuli (na pewno znajdzie się bardziej wzorzysta, już niemodna, albo obciachowa w pierwotnym zastosowaniu; na męski fartuch będzie doskonała. Jeszcze lepiej gdy fartuch powstanie z ulubionej, lecz nie nadającej się już do dalszego noszenia koszuli)
  • niewielka ingerencja maszyny do szycia, celowo szorstka prostota wykonania i niedbałe szwy sugerują, że samiec alfa nie tylko upolował mamuta, ale i sam skombinował przyodziewek. Kwestia przyrządzenia mamuta w potrawce, tłuczenia garami na piecu, tudzież pichcenia w natchnieniu, jest już naturalną  koleją rzeczy
  • fartuch cechuje się lubianą przez macho nonszalancją - to nic, że wiązania fartucha są wykonane z odciętego zapięcia koszuli i trochę będą się siepać; że kieszeń jest przyszyta "byle jak", a jej góra jest "wykończona" oryginalnym mankietem. Dół fartucha to nietknięty dół koszuli - wycięty tył (wraz z fragmentami przodu) sugeruje, zgodnie z prawdą, że powstał z męskiej koszuli i nie jest żadnym babskim fatałaszkiem (!). I to jest seksowne 
  • nie krępuje ruchów (zakrywa przód i trochę zachodzi na boki), nie ma damskiego przodzika (w razie potrzeby można go wyżej podciągnąć na brzuch i wystarczy)
  • w takim fartuchu, dla faceta nie będzie obciachem także wyjście z kuchni w celu zaserwowania gościom rezultatu swych kulinarnych poczynań.

Po uszyciu fartucha męskiego zostały mi jeszcze resztki koszuli, postanowiłam więc do kompletu skombinować fartuszek damski: prosty, tradycyjny, ale nawiązujący do niedbałego stylu macho (wykończenie kieszeni).


Fartuszek damski pasuje do fartucha męskiego, lecz nie dominuje

Przy szyciu fartuszka damskiego przyświecał mi jeden cel : ma pasować do męskiego (gramy w drużynie), ale musi być skromny, jak dla kurki przy kogucie, rozumiecie ? On dominuje, błyszczy i rządzi (niech mu się tak wydaje); ona - skromna, posłuszna i jemu powolna. Chodzi o to, by w sposób naturalny, oba fartuchy były w tej kuchni używane JEDNOCZEŚNIE  :-)


Wspólne gotowanie może być inspirujące i cementujące ...

Fartuch męski i damski w komplecie




Uwaga! Projekt fartucha męskiego jest mojego autorstwa (zastrzegam wzór), zgadzam się na skorzystanie z niego na własne potrzeby, ale nie zezwalam na produkcję w celach handlowych czy komercyjnych. W razie zakusów, proszę o kontakt.

fartuch kuchenny męski, fartuszek damski, fartuch z koszuli, facet w fartuchu, pomoc w kuchni, fartuch dla mężczyzny, fartuch dla supermana, mężczyzna w kuchni














2 komentarze:

  1. Im byłam bliżej końca, tym olśnienie było coraz większe! Brat z żoną zgłębiają tajniki kuchni - dlaczego więc nie podarować im pod choinkę małżeńskiej pary fartuchowej, coby się w kuchni nie ubrudzili przy pichceniu? Świetny pomysł z tą koszulą - naprawdę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Cie zainspirowałam. Trzymam kciuki za udane przedsięwzięcie i ciekawa jestem reakcji obdarowanych, "moi" od razu stali się jedną drużyną :-). Pozdrawiam

      Usuń