czwartek, 3 lipca 2014

eDodatki?? A, wodotryski!Nie pojmuję jak to możliwe, że będąc raczej na bakier z techniką, jestem w stanie komukolwiek pomóc, doradzić w kwestii blogowych gadżetów. A jednak! Co jakiś czas ktoś informuje mnie w komentarzu pod którymś z wpisów z działu "Blogowe wodotryski", że właśnie (dzięki moim poradom) niemal odkrył Amerykę, czyli wstawił wymarzony gadżet na swoją stronę. Rozmyślając nad tym faktem przez chwilę (bo myślę szybko ;-P ) doszłam do wniosku, że to nic innego, jeno moje nadzwyczajne zdolności do udzielania instruktażu metodą łopatologiczną sprzyjają pomyślnym instalacjom gadżetów/widżetów, których przecież nie tworzę. Wynajduję je tylko, dumam nad nimi i ewentualnie (choć często) rozgryzam niepojęte słownictwo zawarte w mądrych instrukcjach dotyczących instalacji na blogu, no i próbuję do skutku.
Pomyślałby kto, że te wszystkie te gadżety są dla asów programowania, a humaniści (np. laicy prowadzący blogi) niech się bujają.
Tym razem polecę Wam i omówię kilka gadżetów, których instalacja jest banalnie prosta. Nie wiem jednak, czy uważacie je za niepotrzebne, nieatrakcyjne i dlatego ich nie macie, czy też o nich nie wiecie?
Przez odejmowanie (i na logikę rzecz biorąc) niniejszy post może zainteresować tych, którzy chcom mieć gadżet na swoim blogu/stronie, a nie wiedzom, że takie som  ;-P 

Jednym z całej gamy gadżetów, które można darmowo pobrać ze strony eDodatki jest Kartka z kalendarza, którą mam na blogu od "niepamiętnych" czasów. 

Gadżet Kartka z kalendarza


Decydując się na ten gadżet mamy możliwość wybrania jednego z czterech kolorów owej kartki oraz nadania tytułu (domyślnie wpisany jest tekst "Kartka z kalendarza", ale można go zmienić). Kod do wstawienia na stronę pokazuje się natychmiast pod spodem.
I tu zaszła pewna zmiana. W czasie gdy ja ściągałam ten gadżet mogłam skopiować kod HTML i wstawić tak jak większość innych gadżetów (na końcu wpisu podam ścieżkę, która jest zawsze taka sama - dla przypomnienia). Obecnie, po najechaniu myszką na kod pole z kodem zostaje zasłonięte okienkiem "Zaloguj się by pobrać kod". Myślę, że jest to do przełknięcia - należy się zalogować lub zarejestrować (błyskawicznie) i kod można pobrać (skopiować) bez problemu.

Innym gadżetem, który zainstalowałam na swoim drugim blogu "Chwile zaChwycone" jest Pogoda w Polsce . Z dostępnej listy można wybrać dowolne miasto, ilość dni (1,3 lub 5), określić kolor (6 do wyboru). Ten gadżet jest jednak "dedykowany" konkretnej stronie i aby działał prawidłowo należy podać adres bloga/strony, gdzie będzie zainstalowany. Adresu nie można jednak wpisać z poziomu gadżetu. W tym celu należy przejść do zakładki Mój profil" (u góry strony, po lewej), a następnie przejść do zakładki "Moje strony", kliknąć Nowa strona, wpisać (wkleić) adres i zapisać. Dopiero wtedy podczas konfiguracji (nie tylko tego) gadżetu można wstawić (wybrać) adres swojego bloga.
Tutaj wspomnę, że stron (blogów) można mieć więcej i na każdym zainstalować inny gadżet.Gadżet Pogoda w Polsce (można wybrać konkretne miasto)


Ponieważ nie jest to wpis promujący ww. stronę, a jedynie drobna wzmianka o takowej istnieniu, wspomnę o jeszcze jednym fajnym gadżecie (a jest ich sporo). Nazywa się Picture Frame (Ramka na zdjęcia). Dzięki temu gadżetowi można zaprezentować dowolną ilość własnych zdjęć w większym lub mniejszym okienku np. w panelu bocznym bloga. Wg opisu "zdjęcia można zarówno zatrzymywać, przewijać jak i pozwolić im losowo się wyświetlać".

Zachęcam zatem do odwiedzenia strony eDodatki.pl i samodzielnego rozejrzenia się

Jak wstawić dodatek na blogspot.com?
Należy wejść w Układ, kliknąć Dodaj gadżet. Otworzy się nowe okno -  z listy gadżetów należy wybrać HTML/JavaScript. W kolejnym oknie (można wpisać wpisać tytuł lub nie) i wkleić skopiowany kod HTML. Kliknąć Zapisz.  


Dla własnej ciekawości poniżej wstawię gadżet Sonda. Ciekawe czy zadziała w konkretnym poście, a nie na stronie bloga? Jednak, by tego dokonać potrzebuję adresu tego posta - muszę zatem wpierw go opublikować. Czynię to zatem i zaraz przystępuję do konfiguracji gadżetu, który za chwilę tu wstawię. Proszę o wzięcie udziału w sondzie, kiedy/jeśli się pojawi   :-)Niestety, mimo, że powyżej znajduje się wklejony kod - gadżet w poście nie działa. Na razie :-/613 510

4 komentarze:

 1. Dzięki za post ♥
  Już wchodzę na tę stronkę i będę wybierała jakiś ciekawy dodatek do mnie :P
  Wgl nie miałam o niej pojęcia, czasem wybierałam dodatki z innych stron ;-)
  Pozdrawiam ;))

  stylowana100latka.blogspot.com - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietnie tlumaczysz! Ja zrobilam pierwszy krok i mam tyle pytan np.: Chce tak jak Moni usia komentowac z nikiem a nie z nazwiskiem juz nie wspominajac o tych wszystkich dzialach: kontakt, strona glowna, przepisy itd. i nie wiem jak holibka :(
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Parę dni temu wgrałem na swoją prywatną stronę trzy dodatki ze strony edodatki.pl - kartka z kalendarz, kalendarz, wyznacz trasę ... Na drugi dzień po uruchomieniu swojej strony po kilknięciu na dodatek uruchomiła się plansza na cały ekran MASZ WIRUSA HA HA HA! Wysłałem wiadomość do właściciela strony z zapytaniem co się stało i dlaczego. BEZ ODZEWU.
  Strone mam zniszczoną! OSTRZEGAM WSZYSTKICH NAIWNYCH NA DARMOWE DODATKI ze strony edodatki.pl
  TO OSZUŚCI !!!
  HAKUJĄ STRONY !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, mnie się to nie przydarzyło, ale też nie klikam w dodatki na swojej stronie. Przykro mi! Ale fakt, ze wszystkim trzeba uważać.

   Usuń