niedziela, 7 października 2012

KARTONmania

Mówi się, że tymczasowe rozwiązania są najtrwalsze. W przypadku kartonów mogę to, z dużym zadowoleniem, potwierdzić. Tekturowy karton jest bardzo wdzięcznym i uniwersalnym pojemnikiem, skutecznym rozwiązaniem na przechowywanie różnego rodzaju rzeczy i drobnych przedmiotów. Poza tym, właściwie jest odpadem, można go zatem wyrzucić lub... wykorzystać do nowych celów. Prawie zawsze jestem za tym drugim rozwiązaniem. Od zawsze lubiłam pudełka - chyba kojarzą mi się z prezentami, które otrzymywałam w dzieciństwie: lalkami, klockami czy układankami. Do dziś pozostał we mnie ślad uczucia tego radosnego zaciekawienia, gdy podnoszę wieko, by zajrzeć do środka. Pudełko to taki maleńki zamknięty świat, w którym można schować osobno każdy swój skarb. Dziś kartonowe pudła i pudełka pomagają mi utrzymać w ryzach stan różnych zasobów: nici, dodatki krawieckie, bieliznę, rzeczy posezonowe, drobne zapasy środków czystości czy rzeczy do prasowania. Ale o wiele przyjemniej jest korzystać z estetycznego przedmiotu, zwłaszcza, gdy w prosty sposób można go upiększyć samemu.


To gazetniki wykonane z gotowych kartoników z uchwytem, jakie można dostać w IKEA (do spakowania kieliszków czy talerzy) - to taka moja fantazja  :-) 

Karton z tektury w oryginalnym, niepowtarzalnym pokrowcu zyska na wyglądzie oraz trwałości. Warto doszyć też uchwyt od frontu, by łatwiej go wyjmować.  


Zwykła tektura nie jest zbyt estetyczna, lecz to nieistotne. O wykorzystaniu kartonu, w moim przypadku, decyduje jego konstrukcja i sztywność, gwarantująca większą trwałość. Nawet najbrzydsze, lecz solidne pudło zyska na urodzie, gdy udekoruje się je pokrowcem z materiału. Przy odrobinie umiejętności szycia na maszynie można samemu w sposób unikatowy ozdobić tekturowy  pojemnik.

By uszyć pokrowiec na karton wystarczy:
 • zmierzyć obwód oraz wysokość kartonu
 • wyciąć pas materiału z naddatkiem na zszycie (ok. 1,5 cm) oraz na uszycie tunelu na gumkę u góry (ok. 5 cm)
 • odrysować dno kartonu na materiale i wyciąć dodając ok. 0,7 - 1 cm na zszycie
 • na uchwyt - wyciąć pas materiału (szer. ok. 11 cm) o długości o kilka cm mniejszej niż szerokość węższego boku. 
 • zszyć boki (te krótsze), uszyć tunel, uszyć uchwyt, doszyć uchwyt na froncie, doszyć dno i wciągnąć gumkę.


Pokrowce na moje kartony uszyłam z tkanin IKEA, bo bardzo je lubię, ale oczywiście można użyć każdego innego materiału. Ważne by się podobał i pasował kolorystycznie, zwłaszcza, jeśli takie pudło będzie eksponowane.

Innym, całkiem sprytnym sposobem na udekorowanie kartonu (bardzo sztywnego pudełka) i to bez szycia, okazało się oklejenie go niezbyt grubą tkaniną zamoczoną (i lekko tylko odciśniętą!) w rozrobionym kleju do tapet papierowych. Właśnie tak należy postąpić z tkaniną - zamoczyć w kleju! Po wyschnięciu nie będzie po nim śladu.

karton, pudło, pudełko, pojemnik, tektura, oklejać, szyć, pokrowiec, tkanina, materiał, IKEA, eksponować, dekorować, ozdobić, przechowywać, unikatowy 

6 komentarzy:

 1. Cześć,super rady, a ta z klejem na materiał to rewelacja dla mnie bo tez mam ...&..na punkcie pudełek ale oklejam papierem ozdobnym,dużo czasu pochłaniai ale od dzis matariał i klej,pozdrawiam Ewa  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mój pomysł Ci się przyda. Ja okleiłam w ten sposób pudełka z wiekiem, w których przechowuję nici do szycia. Materiał przyklejony tą metodą trzyma się doskonale. Można go nakładać kawałkami :-). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Biało-zielone pojemniki są przesliczne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wykorzystałam tkaniny IKEA, mnie także one się podobają. Te trzy pudełka stoją w szafce obok siebie i służą do przechowywania bielizny - to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nic się nie miesza :-). Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 3. Piękne. A ten gazetnik z falbanką to już dzieło sztuki dekoratorskiej. W domu pełnym takich kolorowych, własnoręcznie zrobionych ozdóbek musi być przytulnie - ciepłe wałeczki na parapetach, sprytne poduszki i bajeczne patchworki - wszystko mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Dodam jeszcze, że wszystkie te pudełka i gazetniki nadal mają się dobrze i są użyteczne. To niewiarygodne, jak dzięki obszyciu materiałem zwykły karton zyskuje na urodzie i trwałości.

   Usuń