piątek, 18 stycznia 2013

Soda? Lek nie tylko na zgagę

Soda - lek nie tylko na zgagę
Dawno, dawno temu, zanim w porze kolacji telewizja zaczęła emitować reklamy pieluch i podpasek, gdy za "koniec świata" (który jednak nie nastąpi tak szybko) poczytywałam emisję reklamy papieru toaletowego (o, naiwna!), a kwestie hemoroidów, wzwodów, wzdęć i zaparć, nadal jeszcze pozostawały tematami tabu, uczucie zgagi było mi ciągle obce. W tych zamierzchłych czasach ludzie chyba zdrowiej i dłużej jedli (dokładniej żuli rozdrabniając kęsy, które żołądek mógł łatwiej strawić), a dolegliwość tę eliminowało się poprzez np. pogryzanie migdałów, zażywanie rozgotowanego siemienia lnianego i, tak na szybko (ale całkiem skutecznie), aplikując sodę oczyszczoną. Nie to co dziś - zauważyliście jak wiele reklam dotyczy leków i suplementów, dobrych na wszystko? Dopóki nie przeczytasz ulotki, rzecz jasna!

W ten sposób nasz naród, w miejsce trunków wysokoprocentowych, uzależnił się od wyrobów przemysłu farmaceutycznego. A ponieważ Polak potrafi, statystyki już wykazują, że jesteśmy w ścisłej czołówce pod względem spożycia leków na mnóstwo prawdziwych, ale i urojonych schorzeń, kupowanych bez recepty, w tym "na wszelki wypadek". Prognozuję, że kiedy tylko zostaną zorganizowane bazy umożliwiające ludzkości zasiedlenie Księżyca czy Marsa, właśnie Polacy mają szansę zostać pierwszymi ich mieszkańcami, a to z uwagi na wysoką zdolność długotrwałego odżywiania się pigułkami  :-) .
Jak łatwo(!?) domyślić się ze wstępu, dziś będzie o sodzie oczyszczonej jako środku... leczniczym. Zastosowaniom spożywczym poświecę osobny post, a właściwości czyszczące omówię przy następnej okazji. Dlaczego tak? Bo dużo tego. Nawet się nie spodziewałam. A najbardziej zadziwiły i zainteresowały  mnie własności lecznicze sody, więc ten temat biorę na pierwszy ogień.
Zacznę od początku. Co to w ogóle jest?
Soda oczyszczona 
(inne określenia: natron, natryt, soda rodzima, uwodniony węglan sodowy) to nieorganiczny, bezwonny związek otrzymywany syntetycznie (wodorowęglan sodowy), będący pośrednim produktem pozyskiwania węglanu sodu. Ten kolei jest produkowany z naturalnych minerałów – wody morskiej, a także soli(!). Mimo syntetycznego pochodzenia, soda (stosowana z umiarem!) nie powoduje żadnych negatywnych efektów ubocznych dla naszego organizmu, przeciwnie - ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające. 
Jest  też całkowicie biodegradowalna (rozpada się w temperaturze powyżej 60 stopni). Soda oczyszczona posiada pH 10,3, a więc jest związkiem bardzo zasadowym. Zmieszana z wodą ma odczyn słabo alkaliczny.

Soda posiada kilka ciekawych zastosowań medycznych i zdrowotnych. Najbardziej rozpowszechnionym jest spożywanie w roztworze z wodą w celu łagodzenia niestrawności, zgagi i nadmiernej kwasowości w żołądku (neutralizuje ich nadmiar ). Bywa też stosowana w leczeniu nudności i kwasoty żołądka.
W medycynie klinicznej stosuje się ją w leczeniu np. przedawkowania aspiryny czy zwiększonego stężenia potasu we krwi. W ramach pierwszej pomocy soda może być stosowana do leczenia oparzeń. Poza tym z powodzeniem bywa stosowana miejscowo w postaci pasty do łagodzenia stanów zapalnych lub wysypki. Odrobina sody zmieszana z wodą, a jeszcze lepiej - z odrobiną olejku herbacianego, działa wysuszająco i antybakteryjnie na pryszcze. 
Sodę można dodać do kąpieli w celu łagodzenia podrażnień skóry, wysypki lub ukąszenia (oczywiście, można ją również wcierać w skórę wilgotną ściereczką). Także oparzenia słoneczne można choć częściowo złagodzić roztworem sody oczyszczonej i wody.


Niedawno wykazano nawet, że soda oczyszczona jest skuteczna w spowalnianiu zaawansowanej choroby nerek, m.in. kamieni nerkowych. Badania medyczne wymagają jednak powtórzeń, by można było to udowodnić. W każdym razie brzmi to obiecująco i warto śledzić ewentualne doniesienia na ten temat.
Znalazłam również ciekawy artykuł poświęcony zastosowaniu tego związku w leczeniu nowotworów, którego autor twierdzi, że "komórki, zarówno te zdrowe, jak i nowotworowe, mogą żyć i rozmnażać się tylko w ściśle określonym zakresie pH. Zdrowe komórki posiadają doskonały mechanizm regulacji pH, w odróżnieniu od nowotworowych, w których ten mechanizm jest mocno upośledzony. Zwiększając pH wokół i we wnętrzu komórek nowotworowych, można teoretycznie doprowadzić do ich bardzo szybkiej śmierci, ze względu na brak sprawnie działającego mechanizmu kontroli pH w tych komórkach". W wyniku przeprowadzonych badań (na szczurach, którym podawano wodę z sodą) stwierdzono, że co prawda "nie udało się zabić komórek nowotworowych, jednak uzyskano dramatyczny spadek liczby przerzutów – znacznie zahamowano więc rozwój raka".
Tak więc soda oczyszczona jest obiektem zainteresowań także świata medycyny, a przedstawione tu jej właściwości (możliwości) lecznicze, z pewnością robią wrażenie.

O czym trzeba jednak pamiętać?  

Soda nie powinna być nigdy wykorzystywana do zastosowań medycznych bez wcześniejszej konsultacji z doświadczonym lekarzem. Sody oczyszczonej nie należy stosować u dzieci poniżej szóstego roku życia bez konsultacji z lekarzem pediatrą.
Korzystanie z sody może być niebezpieczne dla osób z alergią lub wrażliwych na spożycie sodu. Wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby wątroby, zatrucie krwi, obrzęk i inne choroby mogą mieć cięższy przebieg po spożyciu sody. Niektóre leki zażywane w połączeniu z sodą oczyszczoną, działają słabiej (np. "Nizoral"). Więcej tutaj.

Soda jest bezpieczna, gdy używamy ją w niewielkich ilościach. Większość leków opartych na sodzie ma za cel leczenie zgagi i niestrawności. Mój sposób na zgagę: do 1/4 szklanki wody dodaj trochę sody (na czubku łyżeczki) i pij powoli po JEDNYM łyczku. Za każdym razem pomogło mi po PIERWSZYM. Oczywiście, należy też odstawić pokarmy, które powodują zgagę m.in. żywność na bazie pomidorów(!), tłuste potrawy, pieczywo z polepszaczami, czekoladę czy kawę. Przynajmniej na trochę  :-)  .


właściwości sody oczyszczonej, leczenie sodą oczyszczoną, soda na zgagę, choroby nerek, leczenie raka sodą, jak zażywać sodę, lecznicze właściwości sody

10 komentarzy:

 1. A gdzie ja znajdę lekarza, który będzie chciał mnie leczyć sodą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest taki lekarz onkolog który leczy soda

   Usuń
  2. Ja nie posiadam wiedzy medycznej, ale jeśli wynajduję coś ciekawego, to chętnie o tym piszę. W każdym razie jest wiele dostępnych i popularnych środków, które okazują się bardzo wartościowe pod względem leczniczym.
   Na moim fotoblogu (Chwile zaChwycone) opisuję sfotografowane rośliny - niby zwykłe chwasty, a okazuje się, że mają wielki potencjał leczniczy.

   Usuń
 2. Z dzieciństwa pamiętam, że mojej mamie też się zdarzało pić sodkę na zgagę. Fajny blog - będę zaglądać częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basia podaj namiary na lekarz który leczy sodą Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Basia podaj namiary lekarza, który leczy sodą

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę obejrzeć wypowiedź profesora Nieumywakina - lekarza medycyny kosmicznej na temat sody oczyszczonej: www.youtube.com/watch?v=voc-yjVJFa8

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy mozna oczyscic uklad limfatyczny poprzez picie sody? I tym samym zmniejszyc obrzek? Czy oczyszcza krew z lekow? Biore ich sporo

  OdpowiedzUsuń
 7. Lekarze i przemysł farmaceutyczny to cwaniaki. Nikt z nich nie powie nic o leczeniu sodą, bo jest za tania i ogólnodostępna a ludzie w Polsce uwielbiają wydawać kasę na leki i suplementy diety. Dlatego lekarze mają tyle pracy a "ludzie wmafaia" farmaceutyczna przynosi ogromne zyski. Gdyby tak nie było już dawno by wymyśli lekarstwo na raka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy może mi ktos wytłumaczyć albo podesłać link do źródła dlaczego stosowanie sody oczyszczonej u dzieci poniżej 6 r.z.jest niewskazane?

  OdpowiedzUsuń